چند نکته مهم در نورپردازي عکاسيدر هر جلسه عکاسي ؛ از استراتژي هاي تعريف شده اي براي نورپردازي استفاده مي شود .و هر يک از عکاسان صاحب سبک ؛ از شيوه هاي مشخصي براي ايجاد سبک هنري خود استفاده مي کنند .


انتخاب صحيح ترين حالت نوردهي و نورپردازي موجب تقويت حالت هاي احساسي


و پيام درون عکس و انتقال صحيح آن به مخاطب خواهد شد .در اين مطلب برخي از نکاتي را مورد اشاره قرار مي دهيم که به شما کمک مي کنند تا صحيح ترين حالت نورپردازي را در هر جلسه عکاسي به دست بياوريد .


 


1- استفاده از يک منبع نور گسترده


هر اندازه منبع نور بزرگتر و گسترده تر باشد ؛ نور نرمتري ايجاد شده و سايه ها نرم تر و ملايم تر خواهند شد .کوچکتر و باريکتر شدن منبع تابش نور ؛ موجب ايجاد نور سخت تر و سايه هاي تند و تيز تر مي شود .بنابراين در زمان استفاده از يک منبع نور گسترده ؛ سايه ها نرم و لطيف شده و بافت ها و کنتراست ها را به نحو ملايم تري مي توان به دست آورد .منابع ايجاد کننده نور سخت ؛ موجب افزايش کنتراست در رنگ ها شده و شکل و ها و فرم هاي هندسي را به وجود مي آورند .


با استفاده از منابع نور سخت ؛ حالت هاي حجم و بعد اشکال و سوژه هاي درون تصوير را به آساني مي توان به دست آورد . 


2 – نقش ديفيوزر ها :


ديفيوزر ها موجب گسترده تر شدن منبع نور و همچنين موجب نرم تر شدن آن مي شوند .در عکاسي فضاي باز ؛ ابر هاي موجود در آسمان را به عنوان بهترين ديفيوزر طبيعي مي شناسيم و زماني که پوشش ابر کامل در آسمان وجود داشته باشد ؛ نور خورشيد حالتي نرم و متعادل به دست آورده و سايه ها نيز بسيار نرم و لطيف خواهند بود .


 


3 – بونس کردن نور


بونس کردن يا هدايت مسير تابش نور به سمت يک جسم سفيد گسترده ( ديوار )  ؛


عملکردي همانند ديفيوزر را ارايه مي دهد . در اين شرايط نور حالتي نرم و گسترده تر را به دست آورده و سايه ها را به نحو موثري تعديل مي نمايد. 


4- فاصله منبع نور تا سوژه


ميزان فاصله منبع نور تا سوژه نيز بر نرم يا سخت شدن حالت نور تاثير مي گذارد .


زماني که نور به سوژه نزديک شود ؛ حالتي سخت به خود مي گيرد و زماني که منبع نور را در فاصله اي دورتر از سوژه قرار مي دهيم حالتي نرم و ملايم به دست مي آورد . 


5 – سايه ها


سايه به وجود آورنده شکل و فرم هستند و با افزايش دادن شدت و مقدار در هايلايت ها ؛ تناليته هاي مياني و سايه ها ؛ براي سوژه يک نما و پرسپکتيو سه بعدي را به وجود مي آورند .


 


6 – تناسب سوژه با پس زمينه


وجود يک حالت متناسب ميان سوژه و پس زمينه ؛ موجب باورپذير تر شدن سوژه هاي درون تصوير مي شود . تمامي استراتژي هاي نورپردازي حتي در بهترين حالت نيز موجب باور پذير شدن پس زمينه نمي شوند و از اين روي نياز است تا در ترکيب بندي يک تصوير رابطه و پيوند پس زمينه با سوژه به درستي نمايش داده شود .


 


لينک هاي مفيد :


 


نمايندگي دوربين کانن
تعمير دوربين کانن
معرفي دوربين هاي حرفه اي کانن

 


 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها


دانلود فیلم های روز دنیا علیرضا جلایق رمز ارزها گروه علوم اجتماعی واقتصاد ناحیه دو یزد animemanga14 آموزشگاه زبان باربری ارومیه فریا لایف استایل یک عدد من ناب موزیک